Tipični okusi in recepti
Olivno olje
Oljke simbolizirajo mir, zato ne preseneča, da jih je na Miren Krasu polno in da vsako leto bogato obrodijo. Olivno olje ali tekoče zlato, kot sta ga poimenovala že velika misleca Hipokrat in Homer, se pojavi na večini krožnikov, ki nastajajo v kuhinjah Miren Krasa. Prijetno grenkobo okusimo v ozadju toplih delikates ali pa kot glavni element svežih zelenjavnih krožnikov.
Šparglji
V knjižni slovenščini je edini pravi izraz za Asparagus oficinalis beluš. Slovenska narečja po drugi strani prisegajo na špargelj ali špargo, kar je izpeljano iz nemške besede Spargel, običajno v navezi Gemüse ali gemeiner Spargel, okusni poganjek. Z botaničnega stališča ni prav nobene razlike med divjim in gojenim špargljem. Isti izraz velja za celotno rastlino in njene poganjke, za zelene, vijolične in bele šparglje. Šparglje se na Miren Krasu na "vrtu Goriške" goji že od nekdaj.
Več o gojenju, predelavi in receptih iz špargljev si lahko preberete v knjigci ŠPARGLJI*BELUŠI.
Recept:
Špargljev zavitek
Sestavine (količina sestavin za nadev je po lastni presoji in okusu):
- listnato testo
- šparglje
- sir za ribanje
- 1 jajce
- drobtine
- sol in poper
- kuhan ali surov pršut (po želji)
- maslo
- kisla smetana
Priprava nadeva:
Na maslu prepražimo šparglje (uporabimo samo mehke dele), drobtine, pršut. Dodamo nariban sir. Ko se zmes ohladi, vmešamo jajce.
Priprava:
Testo razvaljamo, premažemo s kislo smetano ter dodamo nadev. Zvijemo in ga položimo v pekač na pek papir. Na pekaču zavitek premažemo s stepenim jajcem in ga pečemo približno 45 minut na 180 stopinjah.
Kraški pršut
Najbolj znana kraška delikatesa, ki je prevzela tudi ime regije, nastane bo izredno preprosti recepturi. Za kraški pršut, mesnino, znano po celem svetu, so potrebni zgolj kvaliteten kos svinjskega mesa, sol, močna kraška burja in potrpljenje. Po več kot enoletnem sušenju, pri katerem sledimo staroletni tradiciji, se nam na jeziku stopi kot papir tanka rezina ravno prav slane suhe mesnine. Sam, v družbi dobrega kruha ali temnega terana, vam bo spomin na Kras za vedno vtisnil v spomin.
Teran
V Miren Krasu po grlu nič ne steče lažje, kot požirek bogatega, žametnega terana. Nagrajeno vino, ki ga je hvalila že cesarica Julija, že več kot tisočletje pridelujemo iz ročno trganega grozdja. Tako dobro, kot se na rodovitni kraški zemlji počuti trta teranovka, se boste počutili sami ob pokušini tega temnega eliksirja, ki predstavlja velik del kulturne dediščine.
Preprost regratov čips
Sestavine:
- listki regrata
- oljčno olje
- morska sol
Priprava: Regratove liste operite in jih dobro osušite, da se med pripravo ne bodo skuhali in bodo ostali hrustljavi. Očiščene, oprane in osušene lističe dajte v skledo in regrat pokapajte z nekaj olja. Premešajte z rokami, da se olje lepo razporedi. Regrat v olju ne sme ‘’plavati’’. Namaščene lističe razporedite po peki papirju v pekaču in posolite. Pecite v pečici ogreti na 120 stopinj približno 15 minut oziroma tako dolgo, da regrat postane hrustljav. Vmes ga nekoliko premešajte, da se enakomerno zapeče.
Ajdov kruh z orehi
Sestavine:
- 3 dag kvasa
- nekaj žlic toplega mleka
- žlička sladkorja
- žlica moke
- 22 dag ajdove moke
- 3 dcl vrelega mleka
- žlička soli
- 45 dag bele moke
- 2 dcl mlačne vode
- 4 žlice olja
- 2 pesti orehov
Priprava:
Orehe na drobno sesekljamo. Ajdovo moko stresemo v skledo in prelijemo z vrelim mlekom, premešamo in pustimo, da se ohladi. Nato dodamo belo moko, sol, olje ter vodo in vse skupaj gnetemo in oblikujemo hlebček. Na koncu dodamo orehe in še enkrat pregnetemo ter pustimo vzhajati. Vzhajanega stresemo v pekač, trikrat prerežemo, pomažemo z mlekom in damo v ogreto pečico. Pečemo približno 1 uro. Vročega zavijemo v prtiček in pustimo, da se ohladi.