Čevljarski muzej
100-letna tradicija obrti čevljarstva in usnjarstva
V Mirnu so noge mirne, saj so že več kot stoletje v dobrih čevljih. Miren slovi po stoletni usnjarski in čevljarski tradiciji, pa tudi po eni prvih čevljarskih zadrug pri nas in v Avstro-ogrski monarhiji. Že pred prvo svetovno vojno se je v zadrugo povezalo kar 18 čevljarskih mojstrov in skoraj 100 njihovih vajencev. Ko je vojna pripihala do Krasa, je kraljevina pomagala pri selitvi 1200 Mirencev v Nazarje v Zgornji Savinjski dolini, da so lahko nadaljevali s proizvodnjo škornjev za potrebe vojske, ki so jih izdelali tudi do 700 na dan. Drago usnje, stroje in vse pripomočke za proizvodnjo čevljev je odpeljalo kar 9 vagonov vlaka.
Usnjarsko-čevljarski muzej Miren je uredil legendarni čevljar Pavel Petejan, eden začetnikov tovarne otroške obutve Ciciban, ki jo je po stečaju tudi odkupil in družinsko podjetje preimenoval v Ciciban- Petejan. Podjetje že desetletja slovi po svoji kakovosti - ne le doma, ampak tudi izven Slovenije.
Postavite se v čevlje delavcev v letu 1900 in zakorakajte v zgodovino. V prvem delu je predstavljena zbirka usnjarskih orodij in strojev, v drugem delu muzeja pa se nahajajo stroji in pripomočki, ki so jih čevljarji uporabljali v različnih obdobjih. Na koncu se sprehodite še med bogato zbirko fotografij in si oglejte multimedijsko predstavitev ''čevelj po starem''. Obvezna je predhodna rezervacija.
Storitve:
- Vodeni ogledi